Bagażnik na rowery na hak – zakup na lata

Więcej o bagażniku rowerowym na hak 4 rowery Thule.

Rozbudowa ścieżek rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz również w wielu miasteczkach wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop pragniemy wziąć dodatkowo rower. Jeżeli wyjeżdżamy bez współtowarzyszy, a przy tym nasz rower się składa, można po prostu zagospodarować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy wyruszamy w rodzinnym gronie i musimy zabrać 3-4 rowery. W takim przypadku powinno się użyć platformy rowerowej na hak.

Czy platforma rowerowa na hak oddziałuje na sterowanie autem?

Rowery da się transportować na platformie rowerowej montowanej na haku lub na dachu pojazdu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja umożliwia przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również kilka minusów. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa niełatwe przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego zamocowanie rowerów na dachu zwiększa wysokość samochodu, i o ile na ogół nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niewysokimi mostami, kładkami dla pieszych i bramami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na to, iż jest on bardziej podatny na intensywne podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak wydłużają samochody, w związku z tym osoby je prowadzące muszą zachować wyjątkową ostrożność podczas cofania i parkowania tyłem pojazdu. Rowery transportowane na platformie nierzadko także wychodzą poza boczną krawędź auta, co może utrudniać wymijanie innych pojazdów na ciasnych uliczkach.

Nim zamówisz bagażnik rowerowy sprawdź jego maksymalny udźwig oraz sposób zaczepu rowerów

Postanawiając o nabyciu bagażnika na rower na hak warto wcześniej odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, tym samym należy już na początku oszacować ile sztuk jednośladów docelowo będziemy chcieli przewieźć. Platforma na rower dobrej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam wiele lat i gdy kupujemy ją w celu wzięcia jej na rodzinne podróże, opłaca się zdecydować się na taką, na której przewieziemy 3 albo 4 jednoślady. Innym ważnym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej masy rowerów – przed kupnem bagażnika trzeba zweryfikować czy udźwignie on obciążenie jakie potrzebujemy na nim transportować. Dowiedzmy się też jak dopinane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zabezpieczeń utrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza ryzyko jego opadnięcia w czasie jazdy, zagrażające potencjalnym wgięciem karoserii. W razie niepewności, jaką platformę rowerową kupić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]