Portal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?

Jeżeli myślisz, że w sieci nie ma dla Ciebie bloga o urodzie, koniecznie Skieruj się tu.

W sieci da się bardzo łatwo wyszukać informacje o każdej sferze życia. Internauci mają zwłaszcza słabość do odpytywania Google o kwestie medyczne, nierzadko wręcz poprzedzając decyzję o wizycie u lekarza godzinami przeszukiwania sieci w celu znalezienia na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to dobry model stosowania wiedzy dostępnej na portalach o zdrowiu i urodzie?

Blog o zdrowiu i urodzie jako pożyteczne źródło pomocniczej wiedzy

W natłoku artykułów o dietach, zdrowiu i zabiegach estetycznych dostępnych w sieci jest sporo solidnych treści opracowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby pasjonujących się daną tematyką i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z porad umieszczanych na blogach o urodzie lub zdrowiu nie powinno (a zasadniczo nie może!) opierać się na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do indywidualnego kontaktu ze specjalistą. Portal o urodzie oraz zdrowiu, jeśli zapewnia sprawdzonych informacje, może natomiast być przydatnym źródłem pomocnej wiedzy, która przygotuje czytelnika do sprawnej nawigacji po świecie usług medycznych. Wpis opisujący symptomy sygnalizujące konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później konsultację ze specjalistą. Natomiast przeczytanie w sieci szczegółowego opisu operacji wyjaśnionej niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą przyszłego zabiegu i obniżyć stres przez niego wywołany.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl