Blizny rogówki – jak powstają i czy istnieje metoda ich likwidacji?

W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o usuwaniu blizn rogówki.

Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie różnorodnych zapaleń lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Czego efektem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie elastyczna i mimo iż przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się samoistnie, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszego niedbalstwa. Co powoduje tworzenie się blizn na rogówce? Mogą być one zazwyczaj rezultatem dostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia albo wielu chorób (przykładowo kiły). Ale blizny na rogówce mogą wykształcić się też w rezultacie niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, takich jak m.in. uczucie bólu gałki ocznej, przekrwienie oczu i nieustanne łzawienie, toteż jeżeli ich doświadczasz polecamy niezwłocznie zapisać się na wizytę u okulisty. Podczas szczegółowego badania sprawdzi on wielkość, głębokość oraz rozmieszczenie blizn, jak również doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – jak przebiega metoda PTK?

Najpopularniejszą obecnie metodą eliminowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, realizowany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się ściśle do poleceń lekarza i terminowo zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]