Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się tu i dowiedz się, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do testów przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują zdolność koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Najpierw kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Ostatnim etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]