Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Na sytuację na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym powinniśmy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]