Tatry, Karpaty, Himalaje – trekkingi o różnych stopniach trudności

Poznaj dalsze szczegóły o wyprawach trekkingowych dla początkujących.

Wyprawy w góry mają wiele postaci. Od nieśpiesznych spacerów po łatwych trasach w bezpośrednim otoczeniu schronisk turystycznych, przez wielogodzinne, piesze marsze po trasach klasyfikowanych wyżej na skali skomplikowania, aż po wymagające trekkingi. Aby uczestniczyć w tych ostatnich, potrzebne jest doświadczenie w przemieszczaniu się po górach (tak wytyczonymi trasami, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także zdolność obsługiwania sprzętu wspinaczkowego i turystycznego. Niemniej jednak w zamian za nieraz olbrzymi wysiłek dostajemy możliwość obcowania z dziką naturą i delektowania się cudownymi widokami.

Trekkingi – dopasuj właściwy poziom trudności do swojego doświadczenia

Stopień trudności technicznej jest zależny od obszarów, przez które prowadzą trekkingi. Profesjonaliści rozróżniają trzy poziomy trudności pieszych wypraw w tereny górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy wyróżniają się dobrą sprawnością fizyczną, a ich zdrowie nie stanowi przeciwwskazana do zwiększonego wysiłku. Następny stopień trudności wymaga dobrej kondycji i minimum podstawowej praktyki w górach – chociażby w Karpatach. Trzeci poziom to wycieczki dla jednostek z doskonałą kondycją, znajomością specyfiki wysokich łańcuchów górskich i orientujących się w obsługiwaniu sprzętu, a także niebojących się niekomfortowych warunków biwakowania w toku wielodniowej wyprawy.

Gdzie organizuje się popularne trekkingi?

Trekkingi można przeprowadzać w każdych górach. W Polsce miłośnicy tego typu obcowania z naturą bardzo cenią sobie szlaki w Tatrach. Jeżeli zaś chodzi o inne góry na kontynencie europejskim, ogromną popularnością cieszą się Alpy, leżące na granicy z Azją Kaukaz i Ural, Góry Przeklęte na Bałkanach, jak również Karpaty Wschodnie. Najbardziej doświadczone w trekkingu jednostki powinny natomiast spróbować swoich sił podczas wyprawy w Himalajach, Karakorum czy Andach.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]