Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Więcej o sklejkach szalunkowych na https://sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe.

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]