Łańcuchy śnieżne – zastosowanie

Znajdź łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]