Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących systemu rozliczeń SWIFT? Zajrzyj na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest główną zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny używany obecnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na całym świecie stosowane są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, działających w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]