Na czym polega kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Jest spora liczba Polaków, którzy nie są w stanie zaciągnąć takiego zobowiązania, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak z niego wybrnąć?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Instytucje finansowe zazwyczaj określają odrębne warunki, według których przyznają kredyty czy też odmawiają takiego finansowania. Można jednak wymienić ogólne warunki, wpływające na fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już zaciągnięte pożyczki. Na największe trudności muszą być gotowi ci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Należą do nich zwłaszcza studiujący i kredytobiorcy, którzy pracują od niedawna i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z faktem, że kredyt nie będzie im udzielony, muszą liczyć się także renciści. Rzecz jasna, kredytowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy, a także zatrudnione w innym kraju. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, ponieważ kredyty w takich firmach są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej dobrze będzie skorzystać z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank posiada mniej rygorystyczne zasady i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w instytucji, w której planuje się ubiegać o kredyt. Świetnym wyjściem jest również na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, ale wspólnie z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo bądź – w przypadku osób, które i tak planują ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest wiele.