Co powinno się wiedzieć o srebro sztabki?
Od dawna wiadomo, iż inwestycja w kruszce jest dobrą strategią lokowania środków finansowych, która z upływem lat przynosi wymierny zysk. Najpopularniejszym aktualnie kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, niemniej jednak w ostatnim czasie srebro przestało być postrzegane wyłącznie jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych z niewielkim, jak i dużym portfelem.
Sztabki srebra – kruszec stosowany w różnych gałęziach przemysłu
Złoto pojawia się w złożach 17-krotnie rzadziej od srebra, wypada natomiast zaakcentować, iż wartość rynkowa srebra w odniesieniu do wartości złota nie odzwierciedla tej zależności ilościowej i wciąż jest znacznie niższa. Nabycie srebra jest jednakże trafnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują urozmaicić swój portfel, a które nie dysponują finansów umożliwiających nabycie sporych ilości złota. Powinno się jednakże pamiętać, że z powodu swoich cechy, srebro jest w szerokim zakresie wykorzystywane w różnorodnych sektorach przemysłu co powoduje, iż jego cena mocniej reaguje na zmiany zachodzące w gospodarce. Łatwo to notabene zauważyć badając wykres jego wartości z minionych 3 dekad. Z tego też powodu lokata pieniędzy w srebro łączy się z większym ryzykiem niepowodzenia, tym samym polecana jest osobom świadomym prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Niemniej jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro w dalszym ciągu będzie wyglądało podobnie, a wraz z galopującym rozkwitem elektroniki, fotowoltaiki czy medycyny, w których srebro jest na co dzień używane, a także nieprzerwanej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie z roku na rok się podnosić.
Jakiego ciężaru sztabki srebra znajdziemy u dystrybutorów?
Tak ja złoto, sztabki srebra sprzedawane jest w różnych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela, umożliwiającego odsprzedaż w zależności od potrzeb dużych lub małych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego również najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 100 g i 50 g oraz uncji trojańskiej(31,1 g). Naturalnie, jeżeli kupimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę wydamy na srebro mniej, powinno się jednak pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku chęci jej odsprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Wobec tego jeżeli sztabki srebra mają być też asekuracją na czas kryzysu, należy rozważyć nabycie sztabek o różnych ciężarach, żeby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście musimy. Można także zainwestować w nieco kosztowniejsze srebrne combibary, innymi słowy połączone sztabki srebra o wadze 1 g dające się dowolnie rozłączyć. Wadą zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, iż – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz zakup obciążone są 23% stawką VAT.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]