Frank szwajcarski – najpiękniejsza waluta świata

Więcej na temat kursu franka szwajcarskiego na https://nordiqa.com/kurs-chf.html.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niewiele, zasadniczo zaledwie tyle, że jest to waluta, w której tysiące naszych rodaków zaciągnęło w przeszłości kredyty, które w tym momencie spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Waluta słynna ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara, jena oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut we współczesnym świecie. Ale nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które dotychczas były używane w różnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, unikając między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut świata. Seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych wyróżnia się wspaniałymi barwami i niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (np. Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak przeważnie bywa – oblicza monarchów, polityków czy wojskowych. Natomiast tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, natura i nauka.

Kantor online – tu sprawdzisz aktualny kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania śledzą też z uwagą osoby z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. By sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Tu można również przeanalizować fluktuacje wartości waluty w dowolnie wybranym roku. Jest to opcja przydatna dla inwestorów planujących swoje następne działania, jak również dla frankowiczów oczekujących na korzystny moment, żeby zlecić wymianę waluty przed spłatą najbliższej raty pożyczki.