Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Zajrzyj na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby uzyskać informacje o Krajowym Systemie Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla stosownego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie który program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas często spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]