Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Jeśli szukasz silnika DC, koniecznie odwiedź tę stronę.

Masa maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, ogromne lub malutkie, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.

Kto opracował i jak zbudowany jest silnik prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwustu lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Thomas Davenport, Michael Faraday i Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj często używane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu cenione za cichą pracę orazwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Teza, że silniki DC są stosowane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy też naszym synom oraz córkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silników DC korzystają także entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki na prąd stały o niskiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od uznanych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]