Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wskutek czego zawsze powstaje nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na żmudne pomiary i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich lub sporych obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak wyciągi górskie, aeratory, linie produkcyjne czy schody ruchome. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość potencjalnych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]