youcantranslate na gorze
O Serialu

Kim jest Superman, tego nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta postać stworzona przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela w  1938 roku przeszła już do legendy jako największy superbohater w historii.  Superman pojawiał się już w filmach pełnometrażowych, serialach i kreskówkach.  Jednak Tajemnice Smallville (w oryginale Smallville) pokazały zupełnie inne podejście do tematu. Głupio by było pomyśleć, że Clark Kent nie używał swoich mocy by pomagać ludziom zanim zastał Supermanem, dlatego zdecydowano się stworzyć serial opowiadający o dorastaniu największego herosa jakiego poznał świat.  Producenci Alfred Gough i
Miles Millar wykorzystali krajobrazy kanadyjskiego Vancouver (gdzie w 2010 mają się odbyć zimowe igrzyska olimpijskie) i pobliskiego miasteczka Cloverdale do powstania nowej legendy.
Po wysłuchaniu tytułowego kawałka Save me, skomponowanego przez Remy’ ego Zero zapoznajemy się z fabułą. Młody Clark jest uczniem miejscowego liceum, ma dwójkę najlepszych przyjaciół – Chloe i Pete’a. Podkochuje się w najładniejszej dziewczynie w szkole – Lanie Lang. Ma on wiele problemów typowego nastolatka.  Na dodatek musi chronić innych przed meta-ludźmi, którzy powstali po zetknięciu się z meteorytem. Smallville nie opiera się w całości na żadnej serii komiksowej, lecz czerpie z wielu tytułów, najwięcej jednak z Superboya, co jest zrozumiałe, gdyż zarówno owy komiks jak i serial opowiadają o czasach działalności Clarka w Smallville. Podobnie jak w komiksach już w młodości główny bohater poznaje Lexa Luthora, a także styka się z Legionem – grupą bohaterów z XXX wieku. Dodajmy, że najnowszy origin Supermana jest w dużym stopniu inspirowany Smallviille. Początkowo akcja serialu dzieje się w miasteczku Smallville, jednak Clark dorasta, zmienia środowisko i  zaczyna pracę w Daily Planet w Metropolis. W międzyczasie poznaje wielu innych bohaterów, znanych dobrze z komiksów DC, a także działa w grupie stanowiącej zalążek Ligi Sprawiedliwych.  
Serial zaczyna się od pokazania deszczu meteorytów w 89 roku jaki spada na miejscowość, jednak akcja dzieje się w czasach współczesnych. Jeden sezon odpowiada za jeden rzeczywisty rok. Przez cały serial Clark uczy się używać swoich zdolności i poznaje swoje przeznaczenie. Pomaga mu w tym Jor-El, jego biologiczny ojciec, a właściwie jego wspomnienia zapisane w fortecy samotności, które stworzą tą postać (chociaż Jor-El’a również zobaczymy). Clark wychowany przez ziemskich rodziców kieruje się uczuciami, czego nie rozumie Jor-El, który chce by Kal-El stał się wreszcie tym kim powinien, co powoduje wiele komplikacji i sprawia, że młody Kent musi podejmować bardzo trudne decyzje. Clark jest oddany swoim ideałom i inspiruje nimi innych herosów (np. Legion), jednak nie wszyscy się z nim zgadzają – Green Arrow wypomina mu bierność w działaniu. Dopiero po tragicznych wydarzeniach związanych z Doomsdayem, Clark zaczyna rozumieć więcej i coraz bardziej przypomina Supermana.
Clark Kent nie od razu zakochał się w Lois. Jego pierwszą miłością była już wspomniana Lana Lang. Po wielu podchodach Kentowi udaje się zdobyć jej serce, jednak jego sekret sprawia, iż związek nie raz przeżywa załamania i trudne chwile. Lana nie byłą jedyną ukochaną młodego Supermana. Z ciekawszych doświadczeń miłosnych, piętno na Clarku odcisnął boleśnie zakończony związek z Alicią – jedną z ludzi zarażonych meteorytem. Po czasie jednak jakaś chemia zaczyna łączyć CK’a i jego koleżankę z pracy - despotyczną Lois Lane, która od zawsze była wybranką Supermana.
To rodzice i przyjaciele cały czas wpływali na charakter młodego bohatera. Mimo rozstania z Petem Rossem, który był szczerym i oddanym przyjacielem, od początku razem z Kentem jest  Chloe Sullivan, która z młodej dziennikarki szkolnej gazetki ląduje w Daily Planet, by na końcu zająć się współpracą z herosami - Watchtower.  Początkowo przyjacielem Clarka jest również Lex Luthor, jednak oboje mają przed sobą tajemnice, które niszczą ich przyjaźń, a z czasem powodują co raz więcej spięć. Wielu herosów zaprzyjaźnia się z głównym bohaterem, co sprawia, że ten nie czuje się osamotniony w walce ze złem. Clarkowi przychodzi też zaopiekować się jego kuzynką Karą, która z miejsca staje się ulubienicą męskiej części fanów serialu. W dalszej części nawiązuje przyjaźń z Oliverem Queenem aka. Green Arrow – miliarderem ze Star City.
Początkowo Clark musiał sobie radzić z meteorytowymi dziwakami. Jako, że po deszczu meteorytów, w którym spadł na Ziemię statek z małym Kal-El’em, w Smallville i okolicach można było znaleźć wiele odłamków zielonego minerału - kryptonitu, z którego zbudowana była rodzinna planeta Clarka – Krypton, to Kent jest bardzo często narażony na jego działanie. Odłamków meteorytu również wiele osób używa do eksperymentów, które nigdy nie kończą się dobrze. Nie tylko zarażeni meteorytem są problemem dla głównego bohatera. Musi zmierzyć się z wieloma przestępcami, najczęściej jednak z nieudanymi eksperymentami Lexa Luthora. W późniejszych sezonach spotyka też co raz więcej wrogów znanych z komiksów DC. Jego działalność jako cichego superbohatera zostaje zauważona przez dziennikarzy, którzy ochrzcili go mianem czerwono-niebieskiej smugi.
W USA za emisję serialu odpowiada telewizja stacja The CW (dawniej The WB). Pierwszy sezon miał swoją premierę 16 października 2001 i  obejrzało go prawie 6 milionów ludzi! W Polsce za emisję odpowiadają stacje TVN i TVN 7 (gdzie puszczane są powtórki serialu), również w naszym kraju serial zdobył sporą popularność – każdy odcinek oglądało średnio 1,5 mln ludzi. Wyświetlono dotychczas tylko 5 sezonów.  Aż trudno uwierzyć, że na początku miał to być serial o przygodach Bruce’a Wayne’a – młodego Batmana, jednak dzięki temu,  że producenci postanowili inaczej możemy się cieszyć kolejnymi odcinkami ulubionego serialu.
9 sezonów Smallville jest uzupełnianych przez różne inne publikacje: książki, komiksy, tie-in’y,. Rozważano również nakręcić spin-off o przygodach Aquamana (w pilocie serialu rolę Aquamana odegrał Justin Hartley – serialowy Green Arrow). Pojawiły się również plotki o filmie pełnometrażowym.
W Tajemnicach Smallville nie ma nieustannej walki ze złem, są też problemy z jakimi Clark musi się zmierzyć za młodu by stać się wielkim bohaterem. Jego przemiana nie miała miejsca od razu, a została poprzedzona wieloma, często przykrymi doświadczeniami. Wszystko to oglądamy słuchając muzyki skomponowanej przez Marka Snowa (m.in. X-Files), który często korzysta z motywów znanych z filmów o Supermanie. Świat DC  (a więc postacie, miejsca, fabuła) przedstawiony w  Smallville jest w wyjątkowy sposób, nawiązujący do ścieżki jaką wybrał serial, dlatego Smallville nie jest tylko nudną adaptacją komiksów. W serialu znajdziemy mnóstwo różnych, często ironicznych nawiązań do przyszłości. Znajduje się w nim też wiele poukrywanych smaczków, które odnajdą fani Supermana i komiksów.  Dużo jest nawiązań do starych filmowych wersji Supermana. Sam ubiór Clarka odnosi się do jego przyszłych, kostiumowych barw.
Dzięki sporej różnorodności serial ten zdobył sympatię widzów i jest jednym z najchętniej oglądanych serii na świecie, a każdy odcinek dostarcza ponad 40 min czystej rozrywki i sprawia, iż każdy z nas może utożsamić się z zawsze prawym i odważnym Clarkiem Kentem.

 

By Adolf

 

efoteczka na dole
koniec środka