Hatak
Ciekawostki Filmowe

Do roli Clarka Kenta i jego alter ego Supermana w filmie z 1978 roku byli przymierzani tacy aktorzy jak Warren Beatty (świetne role w "Wszystkie mu ulegają" i "Bonnie & Clyde", "Kalejdoskop"), Paul Newman ("Nieugięty Luke", "Bilardzista", "Słoki ptak młodości", "Między linami ringu"), Arnold Schwarzennegerr ("Gliniarz w przedszkolu", "Terminator"), Charles Bronson (seria "Życzenie śmierci"), Bruce Jennet, Patrick Wayne, syn słynnego Johna Wayne'a ("Rio Bravo", "Dyliżans", "Trzej ojcowie chrzestni").

 

Bruce Jennet nie zagrał w "eSie", gdyż wolał rolę w musicalu "Can't Stop The Music". Patrick Wayne musiał się opiekować chorym ojcem, Johnem, a postali aktorzy prawdopodobnie byli zajęci innymi filmami.


W końcu do roli został wybrany Christopher Reeve, który idealnie zagrał rolę Supermana/ Clarka Kenta. Osobiście uważam, że nikt go nie przebije - "C.R. is only, really Superman".

Czołówka filmu z 1978 roku liczy sobie 457 nazwisk w trwającej 12 minut sekwencji, co jest wynikiem rekordowym w historii kina.

Scena lotu Supermana i Lois miała oryginalnie odbyć się dookoła świata, jednak później postanowiono ograniczyć ją do lotu nad samym miastem.

Christopher Reeve pracował nad muskulaturą potrzebną do roli Supermana pod okiem Davida Prowse'a, aktora wcielającego się w postać Darth Vadera w trylogii "Gwiezdne Wojny".

Kirk Alyn i Noel Neill (znani z odtwarzania ról Clarka Kenta i Lois Lane w serialach "Superman" z 1948 roku i "Atom Man vs. Superman" z 1950 roku) zagrali gościnnie rodziców Lois Lane.

Helen Slater, odtwarzająca tytułową rolę w filmie "Supergirl" z 1984 roku, na potrzeby produkcji musiała farbować włosy na blond.

Demi Moore, aktorka znana z Hollywood, brała udział w castingu do roli Lucy Lane w filmie "Supergirl". Z powodu obowiązków na planie innego filmu ostatecznie wybrano Maureen Teefy.

Marc McClure, odtwarzający rolę Jimmy'ego Olsena, zagrał we wszystkich filmach o Kryptończykach powstałych w latach 1978-1987 ("Superman", "Superman II", "Superman III", "Supergirl", "Superman IV"). Jest to jedyny aktor, który pojawił się we wszystkich wymienionych filmach.

Kostium Człowieka ze Stali z filmu "Superman Returns" różni się od tego, w którym występował Christopher Reeve. W filmach z lat 1978-1987 symbol S był namalowany na kostiumie w jaskrawych kolorach, podczas gdy w filmie z 2006 roku symbol ma bardziej stonowane kolory, jest naszyty, nieco mniejszy i wyżej położony. Pas herosa i peleryna także się różnią. Starsza wersja jest żółta, obecna złota, a peleryna, która była czerwona z żółttym symbolem S, stała się bordowa i została pozbawiona symbolu.

Kostium Supermana z filmu z 2006 roku został wykonany ze specjalnej elastycznej nici pokrytej gumą. Na potrzeby produkcji stworzono 55 kostiumów.

Noel Neill, znana z odtwarzania roli Lois Lane w serialach "Superman" z 1948 roku i "Atom Man vs. Superman" z 1950 roku, wystąpiła gościnnie w filmie "Superman Returns". Wcieliła się w starszą kobietę, Gertrudę, właścicielkę majątku, który na początku filmu przejęty zostaje przez Lexa Luthora.

Samochód, którym Martha Kent w początkowych scenach filmu o Człowieku ze Stali z 2006 roku, prezyjeżdża na pole po Supermana, to to samo auto, które malutki Clark podnosi do góry by uchronić Jonathana przed niebezpieczeństwem w jedej ze scen w filmie "Superman" z 1978 roku.

Johny Depp był brany pod uwagę do roli Lexa Luthora.

Aby stworzyć farmę Kentów, położono 7 km drogi i zasiano 15 hektarów kukurydzy. Zdjęcia  kręcono w niewielkiej miejscowości Tamworth, niedalego Sydnej w Australii.

Superman, w ramach akcji reklamowej, stał się twarzą trzeciej edycji kampanii społecznej "Pij mleko ! Będziesz wielki", mającej zachęcić dzieci do codziennego picia mleka.

Brandon Routh musiał przytyć do roli prawie 10 kilogramów.

Scanariusz do filmu był pisany w tajemnicy pod nazwą "Red Sun" (Czerwone Słońce).

Hugh Laurie, doskonale znany z tytułowej roli w serialu "Dr. House", został obsadzony w roli Perry'ego White'a, redaktora naczelnego Daily Planet. Aktor jednak musiał zrezygnować z udziału w filmie z powodu napiętego harmonogramu zdjęć do serialu. Za występem Laurie'ego optował Bryan Singer, reżyser "Superman Returns" oraz... "House'a". Brytyjskiego aktora ostatecznie zastąpił Frank Langella.By Łuku & Bartosh

 

DCM wspołpraca
koniec środka