Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków.

Dla większości małżonków ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Mało osób wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład w USA, w Turcji, w Iranie czy w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelnym designem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź czy stal), które uosabiały potęgę miłości. Dziś do ich wykonania używa się głównie platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]